а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштети

наштетат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8945
Направи штета, штетно се одрази на нешто.
Англиски: harm
Примери:
Hа дрвцата не им наштети многу ненадејниот студ.
Уметноста не може да му наштети на човекот.
Изведенки
1. наштетува несв.
наштетуваат
2. наштетување ср.
глаг. им.