а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштети

наштетат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8849
Направи штета, штетно се одрази на нешто.
Англиски: harm
Примери:
Hа дрвцата не им наштети многу ненадејниот студ.
Уметноста не може да му наштети на човекот.
Изведенки
1. наштетува несв.
наштетуваат
2. наштетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК