а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштрапа

наштрапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Насече со ножици нешто во поголемо количество или набрзина, грубо.
Англиски: cut Албански: prej me gërshërë shumë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
2. Напише, нацрта лошо, набрзина.
Англиски: scribble Албански: shkarravit
Изведенки
наштрапува несв.
наштрапуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК