а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштрка

наштркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Наводени, напрска, испрска нешто со тенки струи вода.
Примери:
Ја наштрка колата со цревото.
Изведенки
наштркува несв.
наштркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК