а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштркне

наштркнат; наштркни, наштркнете; наштркнав, наштркнаа; наштркнал; наштркнат; наштркнев, наштркнеа; наштркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Се наежи, се накостреши.
Англиски: bristle
Примери:
Косата му наштркна.
Сиот наштркна од студ.
Изведенки
1. наштркнува несв.
наштркнуваат
2. наштркнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК