а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашуми

нашумат
Вид збор: Глагол, свршен
Шумне, се чуе шум.
Англиски: noise
Примери:
Во житото нашуми нешто.
Изведенки
1. нашумува несв.
нашумуваат
Пример: Нешто како да нашумува.
2. нашумување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК