а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наѕира

наѕираат; наѕираше
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3353
1. наѕре
Англиски: peek Албански: parashikoj, parandjej
2. согледува, насетува
Англиски: sense Албански: ndjej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веќе ја наѕира смислата на тоа настојување што му е упатено.
Сѐ повеќе се оддалечуваа еден од друг без да ја наѕираат причината за тоа.
3. (се наѕира) Се забележува, се покажува, се гледа по малку, нејасно.
Англиски: notice Албански: vërej
Примери:
Во далечината се наѕираше камбанаријата.
Одвај се наѕираа сртовите на планината.
4. (се наѕира) Се забележува, се насетува.
Англиски: sense Албански: ndjej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од насловот се наѕира актуелноста на темата.
Изведенки
наѕирање ср.
глаг. им.