а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наѕре

наѕрат; наѕри, наѕрете; наѕрев, наѕреа; наѕрел; наѕрен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9417
1. Ѕирне, погледне низ некоја теснина и сл.
Англиски: peek Албански: shikoj vjedhurazi
Примери:
Вратата се подотвори и таа наѕре во собата.
2. Погледне, фрли поглед на нешто.
Англиски: look Албански: shikoj
Примери:
Наѕре од скалите надолу.
Отиде да наѕре кај портата.
Наѕри го огнот да не угасне.
3. Види, посети на кратко.
Англиски: visit Албански: vizitoj shkurt
Примери:
Отиде да ја наѕре сестрата со децата.