а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најава

мн. најави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15957
Претходно јавување, известување, навестување (за иден настан: посета, приредба, концерт, предавање).
Англиски: announcement Албански: paralajmëroj
Примери:
Најава на вести.
Даде најава за нови мерки во даночната политика.
Ја прочита најавата на програмата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК