а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најава

(се) најаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31948
Помине во јавање доволно време, се задоволи со јавање.
Англиски: ride Албански: ngas, kalëroj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК