а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најаве

Вид збор: Прилог
Ранг: 12375
1. Не на сон, во стварноста.
Англиски: real
Примери:
Го сонувам или најаве го слушам?
Тоа било на сон, а не најаве.
2. Јавно, пред јавноста.
Англиски: public
Примери:
Се виде најаве колку вредат нивните ветувања.
Изрази
Излезе најаве - излезе пред јавноста, се открие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК