а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најави

најават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10469
1. Претходно извести за некој иден настан.
Англиски: announce Албански: lajmëroj
Примери:
Владиниот претставник најави блиски средба на двајцата претседатели.
Метеоролошката служба најави влошување на временските услови.
2. Објави доаѓање на некого, претстави некого, нечиј настап и сл.
Англиски: announce Албански: shpalli
3. (се најави) Извести некого за своето доаѓање во посета.
Англиски: announce Албански: lajmëroj
Примери:
Да ми се најавеше, ќе го пречекав на станицата.
Изведенки
1. најавува несв.
(се) најавуваат
2. најавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК