а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најавне

најавнат; најавни, најавнете; најавнав, најавнаа; најавнал; најавнат; (ќе) најавнев, (ќе) најавнеа; (ќе) најавнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49729
1. Јавне, се качи на нешто.
Англиски: ride Албански: hip në kal
Примери:
Ги најавнаа мулињата и трнаа в град, на пазар.
2. Притисне, обземе, се најде во тешка состојба.
Англиски: depress Албански: depresion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Страв ми ја најавна душата.
Не најавнаа големи несреќи.
Го најавнале тешки грижи.
Лоши соништа го најавнале.
3. (се најавне) Се налегне едно врз друго.
Англиски: mount Албански: ngjit
Изведенки
1. најавнува несв.
(се) најавнуваат
2. најавнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК