а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најамчи

најамчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави јамка.
Албански: vë lako, litar
Примери:
Го најамчи коњот и го поведе.
2. Даде некому несакано задолжение.
Албански: angazhoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ме најамчи да му ја чувам куќата.
Изведенки
1. најамчува несв.
најамчуваат
2. најамчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК