а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најаска

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31420
Најадување, наситување - обично во изразите: има најаска, нема најаска.
Англиски: saturation
Примери:
Доста е веќе, имало најаска.
Од сладолед нема најаска.
Тој не знае за најаска.
За него никогаш нема најаска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК