а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најми

најмат; најми, најмете; најмив, најмија; најмил; (ќе) најмев, (ќе) најмеа; (ќе) најмел; најмен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28610
1. Земе под наем некого за привремена работа, нешто за привремено користење.
Англиски: hire Албански: marr me qira
Примери:
Најмив чувар на лозјето.
Најмил голем магационерски простор.
2. (се најми) Се погоди, се договори да изврши некоја работа.
Англиски: agree Албански: pajtoj në punë
Изведенки
1. најмува несв.
(се) најмуваат
2. најмување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК