а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нај

Вид збор: Честичка
Ранг: 5631
1. Со суперлативно значење во изрази со негиран глагол.
Англиски: most
Примери:
Нај не го сака, нај не им дава, нај не се чита.
2. Претставка за образување суперлатив кај придавките и прилозите, а ретко и од некои именки и одделни изрази.
Англиски: most
Примери:
Најдобар, најубав; најбрзо, најрано.
Најмајстор, најјунак.
Најнаисток, најназапад, најнасевер, најнајуг.
Најнеучи, најнезнае.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК