а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наљубува

се, се наљубуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Се нагледа со уживање, се наужива гледајќи нешто.
Примери:
Не можеше да се наљубува на убавината на непознатиот крај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК