а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неадекватен

неадекватниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 43694
1. Што не е еднаков по содржина со друг, неистозначен.
Англиски: inadequate
Примери:
Неадекватен термин.
Неадекватен превод.
2. Што не е соодветен, што не се сложува, што не е погоден.
Англиски: inadequate
Примери:
Неадекватно решение.
Неадекватен пристап.
Изведенки
неадекватност ж.