а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неактивен

неактивниот
Вид збор: Придавка
Што не дејствува, што не работи или што работи слабо.
Англиски: inactive
Примери:
Неактивно друштво.
Неактивен однос.
Изведенки
неактивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи