а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неактуелен

неактуелниот
Вид збор: Придавка
Што не е важен за ова (дадено) време, за сегашноста, несовремен, за сега неважен.
Англиски: out-of-date
Примери:
Неактуелно прашање.
Изведенки
неактуелост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК