а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неарен

неарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 25029
1. Што не е арен, што не е добар.
Англиски: bad
Употреба: Разговорно
Примери:
Неарна работа.
Неарен однос.
Неарна шега.
2. Болникав, слаб со здравјето.
Англиски: unwell
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Не дојде на работа, бил нешто неарен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК