а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неарно

Вид збор: Прилог
Ранг: 41075
1. лошо
Англиски: bad
Примери:
Неарно стори што се скара со него.
2. нездраво
Англиски: unwell
Употреба: Медицина
Примери:
Наеднаш ми стана неарно.
Се чувствувам неарно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК