а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неварен

неварениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48618
Што не е варен, пресен.
Англиски: raw Албански: pazier
Употреба: Гастрономија
Примери:
неварени костени, неварен зеленчук
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК