а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неверник

мн. неверници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12337
1. Тој што не е верен, што ја прекршува верноста.
Англиски: adulterer Албански: i pabesë
2. Тој што не е верник, што не верува.
Англиски: heathen Албански: i pafe, ateist
3. Тој што е од туѓа вера.
Англиски: unbeliver Албански: jobesimtar
4. Тој што не верува, што се сомнева во нешто.
Англиски: sceptic Албански: skeptik
Изведенки
1. неверница ж.
мн. неверници
2. неверничка ж.
мн. невернички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи