а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невестулка

мн. невестулки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24954
Мало грабливо диво животно со долгнавесто тело од родот на куните.
Латински: Mustela nivalis Англиски: weasel
Употреба: Зоологија