а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невешт

невештиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8942
Што нема вештина, што не е извежбан за некоја работа, неснаодлив.
Англиски: clumsy
Примери:
Невешто движење.
Невешти раце.
Изрази
Се прави невешт - се прави како да не знае, како да не разбира, како да не е упатен во нешто.
Изведенки
невешто прил.
Пример: На ѕидот некој невешто нацртал некаков лик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК