а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невистинит

невистинитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19729
Што не е вистинит.
Англиски: untrue
Примери:
Невистинити податоци.
Изведенки
1. невистинито прил.
Пример: Чудно и невистинито звучеше неговиот зарипнат глас.
2. невистинитост ж.