а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невкус

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51626
лош вкус
Англиски: bad taste
Примери:
За жал, повеќето од делата допираат со кичот и до ликовниот невкус.