а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невнимание

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11517
1. Отсуство на внимание.
Англиски: carelessness Албански: pakujdesi
Примери:
Паднал поради невнимание.
2. непочитување, неуважување, нељубезност
Англиски: impoliteness Албански: mungesë mirësjelljeje
Примери:
Тешко можеше да ги разбере невниманието и грубоста на луѓето.
Во тие услови, за жал, повеќе се ценеше невниманието од љубезноста.