а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невнимателен

невнимателниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18791
1. Што не е внимателен.
Англиски: careless
Примери:
Ништо не можеше да му се довери, зашто беше многу невнимателен.
2. непресретлив, нељубезен
Англиски: inattentive
Примери:
Невнимателниот однос сѐ повеќе го оддалечуваше од пријателите.
Изведенки
невнимателност ж.