а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невозбудлив

невозбудливиот
Вид збор: Придавка
Што не е возбудлив, што не предизвикува возбуда.
Англиски: unexciting
Примери:
Невозбудлив роман.
Невозбудлив филм.
Изведенки
невозбудливост ж.