а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невоздржан

невоздржаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37458
Што не е воздржан, што се покажува, што се пројавува, неодмерен.
Англиски: unrestrained
Примери:
Стануваше неподнослив со својот невоздржан однос.
Изведенки
невоздржаност ж.