а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невола

мн. неволи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6644
Несреќа, беда, голема тешкотија.
Англиски: trouble
Примери:
Кога ќе помислеше што претрпел, се чудеше како може човек да не полуди од толку неволи.
Дај ми сили, мајко Богородице, ти знаеш што се маки и неволи.