а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невооружен

невооружени
Вид збор: Придавка
Ранг: 18167
1. Што е без оружје, што нема оружје.
Англиски: unarmed
Примери:
Редот го чуваат невооружени полицајци.
2. Што е слабо или недоволно вооружен.
Англиски: unarmed
Употреба: Воен термин
Примери:
Невооружена војска.
Изведенки
невооруженост ж.