а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

невралгичен

невралгичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31552
1. Што се однесува на невралгија.
Англиски: neuralgic
Употреба: Медицина
Примери:
Невралгично заболување.
Невралгични болки.
2. осетлив, чувствителен
Англиски: neuralgic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Невралгична точка.
Невралгично прашање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК