а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негостољубив

негостољубивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37308
1. Што не е гостољубив, што нерадо прима гости.
2. За природна средина - див, суров.
Примери:
Полека навлегуваа во еден многу негостољубив предел.
Изведенки
1. негостољубиво прил.
Кон значењето 1.
Пример: Ги прими негостољубиво.
2. негостољубивост ж.