а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негрижа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17751
Отсуство на грижа, немање грижа за некого или кон нешто.
Англиски: carelessness
Примери:
Негрижа кон културното наследство.
Негрижа кон децата.