а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негуван

негувани
Вид збор: Придавка
Ранг: 10548
Што е одржуван, згрижен.
Англиски: well-groomed
Примери:
негувана кожа
негувани нокти
негуван изглед
Изведенки
негуваност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК