а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негувателка

мн. негувателки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24727
1. Жена што се занимава професионално со негување деца.
Англиски: kindergarten teacher Албански: edukatore
Употреба: Образование
2. Жена што работи на негување на стари или на болни лица.
Англиски: nurse Албански: infermiere
Употреба: Медицина
Изведенки
негувател м.
мн. негуватели
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК