а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недалеку

Вид збор: Прилог
Ранг: 5362
Не многу далеку, на мало растојание.
Англиски: not far
Примери:
Недалеку од неговата куќи беше училиштето.
Недалеку од нив запеа петел.