а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недалечен

недалечниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29040
1. Во просторот - што не е многу далечен.
Примери:
До нас доаѓаше недалечната врева на децата од училиштето.
2. Во времето - што не е многу одамна.
Примери:
Песната го враќаше сеќавањето на недалечното минато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК