а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недвижност

мн. недвижности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18519
1. Недвижен имот.
Англиски: real estate Албански: patundëshmëri
Употреба: Економија
2. Состојба на тоа што е недвижно.
Англиски: immobility Албански: patundëshmëri
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК