а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недвосмилен

недвосмислениот
Вид збор: Придавка
Што не е двосмислен, што има една, јасно изразена смисла.
Англиски: unequivocal
Примери:
Недвосмислен одговор.
Недвосмислен став.
Изведенки
1. недвосмислено прил.
Пример: Тој недвосмислено се искажа против предлогот.
2. недвосмисленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК