а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недвосмислен

недвосмислени
Вид збор: Придавка
Ранг: 16591
Јасен, што не е двосмислен.
Англиски: unequivocal
Примери:
Недвосмислените сугестии за стегањето на буџетските ремени, не беа вредни за споменување.