а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неделив

неделивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26574
1. Што не може да се дели, што претставува една целост.
Англиски: indivisible Албански: i pandashëm
2. Што не се дели без остаток.
Англиски: indivisible Албански: e pandarë
Употреба: Математика
Примери:
Непарните броеви се неделиви со два.
Изведенки
неделивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК