а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неделкан

неделканиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 43977
1. Што не е делкан, што е во природна состојба.
Англиски: unhewn Албански: i pagdhendur
Примери:
Неделкан камен.
2. За човек - груб, неразбран, невоспитан.
Англиски: rude Албански: i paedukuar
Употреба: Преносно значење , Разговорно