а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недело

мн. недела
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27556
Лошо дело, злосторство.
Англиски: atrocity Албански: ligësi, fajësi
Примери:
Обвинетиот го призна стореното недело.
Окупаторот изврши такви недела што никогаш нема да бидат заборавени.