а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоаѓање

мн. недоаѓања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29787
Отсуство од такво место (од работа, закажана средба и др.) каде што е присуството неопходно, задолжително.
Примери:
Поради повеќе недоаѓања на работа беше казнет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК