а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недобар

недобриот
Вид збор: Придавка
Ранг: 42255
1. Што не е добар; непријатен.
Англиски: bad
Примери:
Не сакаше во негово присуство да се каже некој недобар збор.
Добар, недобар тој е ручекот, друго нема.
2. слаб, болникав
Англиски: sick
Примери:
Се почувствува нешто недобар и не отиде на работа.
Изведенки
недобро прил.
Пример: Недобро ми изгледа.